Milka

Produkcja czekolady

Zbiory i suszenie

Kakao, którego używamy do produkcji naszej mlecznej czekolady Milka Alpine Milk pochodzi z owoców kakaowca. Kakaowce rosną w rejonie pasa równikowego. Najważniejszymi regionami upraw, z których pozyskujemy nasze kakao, są Republika Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghana, a także Indie, Indonezja, Brazylia i Republika Dominikańska.

uber-milka-schokoladenherstellung

Kakao w 80 procentach jest uprawiane przez niewielkich plantatorów – około pięciu do sześciu milionów na całym świecie. Uprawa kakao wymaga wiele uwagi i cierpliwości, ponieważ kakao jest bardzo delikatnym owocem. Dopiero po pięciu latach można zebrać pierwsze owoce kakaowca. Kakao zbiera się ręcznie. Owoce ścina się za pomocą maczety bezpośrednio przy pniu lub na rozgałęzieniach. Plantatorzy wysypują zawartość owoców kakaowca, tj. nasiona i miąższ, na liście bananów. Związuje się je od góry. Nasiona i miąższ zaczynają teraz fermentować.
Proces ten nazywany jest „fermentacją”. Następnie rozpoczyna się suszenie ziaren kakaowca. Ziarna rozłożone na ogromnych matach suszą się przez sześć do dziesięciu dni w gorącym, tropikalnym słońcu. Fermentacja i suszenie mają duży wpływ na jakość kakao i dlatego mają również decydujące znaczenie dla smaku.

Palenie

Palenie

W palarni ziarna są wypalane w temperaturze około 140 do 150°C w dużych obrotowych bębnach przez dziesięć do 35 minut, w zależności od pożądanego stopnia wypalenia.

Rozdrabnianie i obieranie

Następnie prażone ziarna rozdrabnia się w młynku, a skorupki są usuwane.

Schokoladenherstellung: Bohnen mahlen
Schokoladenherstellung: Bohnen mahlen

Mielenie

Tłuszcz z ziaren kakaowca, tj. masło kakaowe, po rozdrobnieniu nadal pozostaje szczelnie zamknięty w poszczególnych komórkach tkanki roślinnej. Dlatego też rozdrobnione ziarna kakaowca mieli się w młynach i walcowniach. W trakcie tego procesu z komórek wydostaje się masło kakaowe, a twarde cząstki kakao zmieniają się w lepką, ciemnobrązową masę kakaową.

Prasowanie

Do produkcji sproszkowanego kakao prasuje się płynną masę kakaową w prasie o ciśnieniu do 900 barów. Przezroczyste, złoto-żółte masło kakaowe spływa jak olej słonecznikowy, pozostaje sprasowane „ciasto kakaowe”, które po zmieleniu zamienia się w sproszkowane kakao.

Mieszanie

By wyprodukować czekoladę, ciepłą masę kakaową wpompowuje się do urządzenia mieszającego i miesza z cukrem, mlekiem w proszku z mleka alpejskiego i innymi składnikami według ściśle strzeżonych receptur. Proces ten trwa około 30 minut.

Walcowanie

Ponieważ masa wyprodukowana podczas mieszania jest jeszcze zbyt grudkowata, to dodatkowo rozdrabnia się ją w walcowni do momentu uzyskania 25 tysięcznej części milimetra drobnego proszku.

Konszowanie

W tym proszku wciąż wyczuwalne są cierpkie aromaty, dlatego też jest on później poddawany konszowaniu. Proszek umieszcza się w zbiornikach z dużymi mieszadłami – w tzw. konszach. Słowo to pochodzi z języka francuskiego – conche oznacza muszlę – i odnosi się do kształtu muszli dawnych maszyn do uszlachetniania. Podczas mieszania, które trwa do 48 godzin, proszek ponownie się skrapla, a niepożądane substancje zapachowe odparowują. Jednak konszowanie to nie tylko pozbywanie się niechcianych, lotnych aromatów; ten krok jest również bardzo ważny dla późniejszego procesu topienia czekolady.

Schokoladenherstellung: Schokoladenmasse eintafeln
Schokoladenherstellung: Schokoladenmasse eintafeln

Formowanie czekolady

Po konszowaniu płynna masa jest transportowana rurociągami do maszyny formującej czekoladę. Za pomocą lejów tłokowych wlewa się ją do wstępnie podgrzanych form, a pęcherzyki powietrza usuwane są przez wibracje na stacji wibracyjnej. Tabliczki schładzają się i tężeją, tak że wypadają zaraz po obróceniu formy poprzez lekkie stuknięcie – zwane „wybijaniem”.

W ten sposób nadzienie dostaje się do czekolady Milka

Oto sztuczka, która kryje się za pysznym nadzieniem: podobnie jak w przypadku tabliczek bez nadzienia, płynną czekoladę wlewa się do wstępnie podgrzanych form, a następnie odwraca się formę tak, aby część czekolady wypłynęła, pozostawiając tylko tę część, która rozpłynęła się na ściankach formy. Formę odchyla się do tyłu, a następnie schładza i można ją napełnić w następnym kroku. Na koniec wlewa się czekoladowy spód

„Powiedz to z Milką”

Nasze pralinki „Powiedz to z Milką” są wykonane w taki sam sposób, jak tabliczka czekolady z nadzieniem. Również tutaj czekoladę wlewa się do formy, a część wylewa się ponownie, odwracając ją. Powstające w ten sposób czekoladowe foremki można następnie wypełnić różnymi nadzieniami, takimi jak śmietanka, marcepan lub nugat. Następnie praliny również otrzymują czekoladowy spód.

Uśmiechnięty króliczek i Święty Mikołaj

Czekoladę wlewa się do podwójnej formy i zamyka ją. Forma jest obracana w specjalnej maszynie, aż czekolada równomiernie rozłoży się na zewnętrznych jej ściankach i nie będzie już spływać. Po schłodzeniu można wyjąć figurkę z formy i zapakować.